Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, iunie 17, 2026
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » INAUGURAT ASTĂZI, FUNCŢIONAL ABIA DE LA 1 IUNIE! Centrul de Sănătate de la Titu mai are nevoie de un acord din partea Ministerului

INAUGURAT ASTĂZI, FUNCŢIONAL ABIA DE LA 1 IUNIE! Centrul de Sănătate de la Titu mai are nevoie de un acord din partea Ministerului 

Autorităţile de la Titu au ales să taie panglica inaugurală astăzi, pentru ca ziua oraşului, sărbătorită în fiecare an pe 21 mai, când credincioşii îi celebrează pe Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, să nu treacă neobservată, administraţia locală nedispunând de fonduri pentru a organiza altfel de manifestări.

Locuitorii din Titu nu au avut încotro decât să se mulţumească cu deschiderea simbolică a Centrului Multifuncţional.

Cert este că oamenii, obişnuiţi cu mici, bere şi muzică în aer liber, nu prea au… gustat noul regim. Prin urmare, fiecare şi-a văzut de treaba lui, iar la tăierile de panglici au participat în special invitaţii din judeţ: prefectul Victor Sanda, preşedintele Consiliului Judeţean Adrian Ţuţuianu, senatorii Valentin Calcan şi Leonardo Badea, deputatul Ionuţ Săvoiu, consilieri judeţeni, directori ai instituţiilor deconcentrale, primari din zonă, dar şi reprezentanţi ai… activului de partid. Fără ei, participarea era subţirică rău de tot!

De ce nu se pot face deja internări de o zi la Titu? Pentru că mai este nevoie de un ultim acord din partea Ministerului Sănătăţii.

Principala provocare a oficialilor este însă de ordin financiar, pentru că utilităţile trebuie să fie plătite de administraţia locală.

View My Stats