Știri, Muntenia-Sud, România|sâmbătă, iunie 27, 2026
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » BOMBA DIN PIAŢA AURORA! Proiectilul de 75 mm era în stare de funcţionare

BOMBA DIN PIAŢA AURORA! Proiectilul de 75 mm era în stare de funcţionare 

Echipajul pirotehnic din cadrul Detaşamentului Târgovişte a fost solicitat în zona Pieţei “Aurora” din mun.Târgovişte unde, în urma unor săpături efectuate angajaţii unei firme care executau lucrări în zonă, a fost găsit un element de muniţie (proiectil exploziv calibrul 75 mm în stare de funcţionare).

Echipajul Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă al Primăriei Mun.Târgovişte a asigurat zona până ce echipajul pirotehnic de la I.S.U. „Basarab I” Dâmboviţa a ridicat elementul de muniţie, care a fost transportat în vederea depozitării şi distrugerii ulterioare într-un poligon specializat.

Sursa: ISU Dâmboviţa
Foto: Adevărul

View My Stats