VULPEA MIŢA ESTE ANIMAL DE COMPANIE ÎN BUCEGI! Turiştii o pot fotografia, dar nu au voie să o atingă. VEZI VIDEO!

Salvamontiştii prahoveni au reuşit să îmblânzească o vulpe. Sălbăticiunea a devenit mascota Cabanei Cota 2200 din Bucegi. Miţa, cum o cheamă pe vulpiţă, îl caută în permanenţă pe Claudiu, alpinistul care a îmblânzit-o, titrează Ştirile Protv.
În fiecare dimineaţă, vulpea este prezentă lângă cabană, aşteptând să fie hrănită. De când a fost îmblânzită, vulpea Miţa intra în cabană fără teamă.
Turiştii o pot fotografia dar nu au voie să o atingă. Când primăvara va reveni salvamontişti o vor îndemna pe Miţa să plece în pădure.
VEZI VIDEO
Articol postat in categoria: ACTUALITATE

















