Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, iunie 10, 2026
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » PROPRIETARII DATORNICI AR PUTEA FI PĂSUIȚI 2 ANI PÂNĂ SĂ FIE EVACUAȚI DIN CASE

PROPRIETARII DATORNICI AR PUTEA FI PĂSUIȚI 2 ANI PÂNĂ SĂ FIE EVACUAȚI DIN CASE 

Deputatul bucureştean Bogdan Diaconu pregăteşte o iniţiativă legislativă pe baza căreia evacuarea restanţierilor la credite sau la întreţinere s-ar putea face doar după doi ani de la momentul în care casele lor ar intra în executare silită. În prezent, evacuarea este interzisă doar în lunile de iarnă şi – potrivit statisticilor prezentate de iniţiator – există peste 100.000 de locuinţe în situaţia de a fi executate silit.

Pe scurt, Diaconu propune o amânare cu doi ani a evacuării locatarului datornic (la credite bancare sau la întreţinere), lăsându-i acestuia timpul necesar remedierii financiare. În caz contrar, arată iniţiatorul, ar avea de pierdut atât locatarul – ale cărui şanse de redresare scad spre zero, cât şi instituţia creditoare, care riscă să nu-şi mai primească niciodată banii.

El precizează că „intenţia nu este de a încuraja neplata datoriilor, fie ele la credite sau la utilităţi, ci de a-i sprijini pe cei care nu reuşesc efectiv să îşi achite restanţele, oferindu-le posibilitatea să îşi revină. Aruncarea lor din locuinţe prin executare silită înseamnă sfârşitul şansei la normalitate.

CONSULTĂ AICI PROIECTUL DE LEGE

Sursa: adevarul.ro

View My Stats