PIETROŞIŢA, COMUNA CU GARĂ, DAR FĂRĂ TREN! CFR Călători va închide această linie de cale ferată în luna iunie

CFR Călători intenţionează să închidă linia de cale ferată Târgovişte-Pietroşiţa, începând cu data de 1 iunie. Motivele, spun responsabilii CFR, sunt de ordin economic, numărul celor care călătoresc cu trenul pe această rută scăzând dramatic în ultmii ani.
Primarul de Pietroşiţa spune că decizia conducerii CFR şterge practic o pagină de istorie, anul trecut împlinindu-se 100 de ani de la înfiinţarea căii ferate Pucioasa-Pietroşiţa. Chiar dacă a mai reuşit în ultimii ani să readucă trenul la Pietroşiţa, după ce se luase hotărârea desfiinţării rutei, edilul Leonard Dicu nu mai este şi acum optimist, spunând că practic nu mai poate face nimic.
Călătorilor din toate localităţile de la Pietroşiţa până la Târgovişte nu le rămâne decât să aleagă alte mijloace de transport în comun, fie că sunt navetişti, elevi sau, put şi simplu, pleacă cu treburi la Târgovişte. Este din ce în ce mai sigur că trenul nu va mai urca la Pietroşiţa, după data de 1 iunie 2013!

















