Știri, Muntenia-Sud, România|joi, iunie 11, 2026
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » PĂDURILE DÂMBOVIŢEI AU VIITOR! Direcţia Silvică a plantat 200.000 de puieţi de arbori

PĂDURILE DÂMBOVIŢEI AU VIITOR! Direcţia Silvică a plantat 200.000 de puieţi de arbori 

Campania de împădurire demarată de Direcţia Silvică Dâmboviţa în această primăvară s-a încheiat în condiţii excelente. Se poate spune că vremea a fost de partea silvicultorilor, chiar dacă la munte încă persistă zăpada, motiv pentru care plantările de arbori au fost amânate.

Ing. Costel Preda, directorul Direcţiei Silvice Dâmboviţa, ne-a declarat că au fost plantaţi 200.000 de puieţi de arbori din diferse specii, alţi 200.000 au fost valorificaţi către unităţi silvice din ţară şi alţi 40.000 reprezentând excedent au fost donaţi către Consiliul Judeţean Dâmboviţa, Primăria Târgovişte, către unităţi administrativ-teritoriale şi persoane fizice din Dâmboviţa.

În momentul de faţă, silvicultorii se concentrează pe lucrul în pepiniere, unde se seamănă în special sămânţă de salcâm. De asemenea, urmează a fi pregătite cele 30 de hectare de teren ce vor fi împădurite în toamnă.

Ing. Costel Preda îşi face griji din cauza prognozei meteo, care se pare că nu-i va avantaja pe apărătorii aurului verde, cel puţin în lunile iunie, iulie şi septembrie, când se anunţă secetă. Directorul Direcţiei Silvice se teme de pierderile cauzate de fenomenul de arşiţă. Dacă în urmă cu câţiva ani, limita de silvostepă era la graniţa cu Argeş, Giurgiu şi Teleorman, acum s-a extins până aproape de Găeşti, motiv pentru care în zonă nu se mai pot planta decât specii mai puţin valoroase: cer şi gârniţă.

Vizită la Zimbrăria Neagra

Întâlnirea ziarisţilor cu conducerea Direcţiei Silvice Dâmboviţa s-a încheiat la Zimbrăria Neagra, situată pe teritoriul comunei Bucşani.

Gazdă ne-a fost şeful Ocolului Silvic Bucşani, ing. Dumitru Bunea, iar vizita la Zimbrărie a fost una deosebit de plăcută, mai ales că impunătoarele animale nu se ascunseseră în inima pădurii, aprilie fiind ultima lună când mai vin să se hrănească în ţarcul special amenajat de silvicultori.

Cu cele 47 de exemplare de zimbri, Rezervaţia Neagra este cea mai mare din România.

Turiştii, în afară de liniştea şi farmecul pădurii, de măreţia zimbrilor, se pot bucura şi de ospitalitatea silvicultorilor. Cabana Neagra asigură tot confortul de care au nevoie dacă vor să rămână peste noapte.

View My Stats