ÎN DÂMBOVIŢA NU SE VINDE CARNE DE CAL! Medicii veterinari ţin sub control magazinele

România a scăpat de acuzaţia adusă de occidentali că a vândut carne de cal în locul celei de vită, dovedindu-se clar că la mijloc a fost o încercare de a se arunca pisica moartă în ograda noastră. Din România, nu a plecat în alte ţări decât carcasă de cal, nu şi carne tocată care să ajungă mai apoi în lasagna.
S-a făcut lumină în relaţia cu Europa, însă la nivel naţional scandalurile abia acum se intensifică. În mai multe judeţe ale ţării au fost descoperite aruncate cantităţi impresionate de carne, posibil de cal, având în vedere că autorităţile sanitar-veterinare au intensificat controalele.
În Dâmboviţa, dă asigurări dr. Sandu Tolea – directorul Direcţiei Sanitar Veterinare, situaţia este sub control. În carmangerii nu există introdusă ilegal carne de cal. Pentru a preîntâmpina acest lucru, se efectuează regulat acţiuni de verificare.
De asemenea, toată lumea trebuie să ştie că, precizează doctorul Tolea, carnea de cal este comestibilă şi poate fi comercializată, însă totul trebuie să se facă legal, iar clienţii să consume carne de cal pentru că aşa vor, nicidecum fiindcă unii „şmecheri” o scot la vânzare drept carne de vită.

















