FOTO: Standul judeţului Dâmboviţa i-a fascinat pe vizitatorii Târgului de Turism

Astăzi, în prima zi de desfăşurare a Târgului Internaţional de Turism organizat la Romexpo Bucureşti, standul judeţului Dâmboviţa, organizat de Primăria Târgovişte şi Consiliul Judeţean, a fost cel mai apreciat de public. În spaţiului expoziţional, se pătrundea ca într-o cetate. Accesul se putea face pe o intrare ce sugera Peştera Ialomiţei iar cealaltă – Poarta Bucureştiului. În interior, bine exemplificate prin elemente de decor construite minuţios şi cu har, Palatul Brâncovenesc de la Potlogi, Zimbrăria Neagra, Bazinul Olimpic, Muzeul Tiparului.

Vizitatorii s-au îmbulzit pentru a-l vedea pe viu pe voievodul Vlad Ţepeş, având alături un câine credincios, oşteni etc. Momentul cel mai gustat din acest scenariu artistic de promovare a fost schimbarea Gărzii Domneşti. Atmosfera istorică a fost asigurată de membrii din Asociaţia Culturală „Lupii Albi” – coordonată de actorul Bogdan Jianu.
Zona montană a Dâmboviţei a fost promovată de Consiliul Judeţean prin societatea CarpatMontana. Prezent la deschiderea Târgului de Turism, şeful judeţului – Adrian Ţuţuianu a fost încântat de cum arată standul, pentru care a primit felicitări de la numeroşi participanţi. A fost apreciată în special ideea originală de prezentare a obiectivelor turistice şi istorice. Mulţi dintre vizitatori au spus că Dâmboviţa şi municipiul Târgovişte merită un premiu special pentru modul în care au pregătit standul din cadrul Târgului de Turism.


















