DÂMBOVIŢA: Şi jurnaliştii pot fi buni pompieri! Şi-au dovedit îndemânarea în concurs!

Gazetarii din judeţul Dâmboviţa au fost invitaţi de comanda Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Dâmboviţa să-şi demonstreze abilităţile de pompieri în cadrul unui concurs organizat astăzi, 10 septembrie, cu prilejul Zilei Pompierilor din România, care se sărbătoreşte în fiecare an pe 13 septembrie.
Probabil din cauza îndatoririlor de zi cu zi din redacţii, s-au înscris în competiţie doar şase jurnalişti, care s-au întrecut în două probe, desprinse din cele ale Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situaţii de Urgenţă:
1. Scara de fereastră – care a constat în: alergarea pe o distanţă de 20m şi urcarea pe scara de fereastră până la etajul I al turnului de antrenament;
2. Desfăşurarea de luptă – care a constat în: racordarea furtunului la autospecială, alergarea cu furtunul pe o distanţă de cca.18m, racordarea ţevii de refulare la furtun şi dirijarea jetului de apă către un punct fix/ţintă (rezervor).
Întrecerea a fost una disputată, desfăşurată în spirit fair-play, toţi ziariştii dând dovadă de interes şi implicare, străduindu-se să obţină un timp cât mai bun şi, implicit, un punctaj cât mai mare. Surpriza cea mare au fost cele două competitoare, care nu s-au lăsat mai prejos şi au obţinut timpi foarte apropiaţi de cei ai băieţilor.
Din concurs, nu au lipsit nici momentele amuzante. Dacă prima probă (scara de fereastră) nu le-a pus mari probleme jurnaliştilor, la cea de a doua (desfăşurarea de luptă), care li s-a părut simplă la prima vedere, precizia dirijării jetului de apă către ţintă (rezervor) şi presiunea apei din furtun, le-a „dat bătăi de cap” reprezentanţilor mass-media. Totuşi, per ansamblu, aceştia s-au descurcat foarte bine.

În urma desfăşurării celor două probe de concurs, clasamentul general a fost următorul:
• La categoria băieţi:
Locul I – George ENACHE – corespondent PRIMA TV;
Locul II – Răducu RĂDOI – jurnalist MDI-TV;
Locul III – Bogdan HUZUI – jurnalist PARTENER TV;
Locul IV – Mihai EREMIA – jurnalist MDI-TV.
• La categoria fete:
Locul I – Georgiana SOCOTEANU – jurnalist Radio MINISAT Târgovişte;
Locul II – Manina LEAŞU – jurnalist Radio MINISAT Târgovişte.
Concurenţii aflaţi pe podium au primit din partea organizatorului diplome şi cupe, diploma şi cupa “FAIR-PLAY” fiindu-i acordată jurnalistului Mihai EREMIA (MDI-TV).

















