DÂMBOVIŢA: Prefectul Ioan Marinescu va fi învestit în funcţie pe 13 noiembrie. Vezi care-i sunt intenţiile!

Joi – 13 noiembrie, de la ora 08:00, la Muzeul de Artă din Târgovişte, se va consuma ceremonia de învestitură a noului prefect de Dâmboviţa – Ioan Marinescu, fost vicepreşedinte al Consiliului Judeţean.
Acesta a fost numit în locul lui Victor Sanda, căruia Guvernul i-a încetat, cu caracter temporar, prin detaşare în condiţiile legii, exercitarea funcţiei publice de prefect al judeţului Dâmboviţa, după cum se arată în Hotărârea nr. 1004 din 11 noiembrie 2014. Victor Sanda ocupa această funcţie din octombrie 2012 şi a mai fost prefect al judeţului între 2001 şi 2004.
CITEŞTE ŞI: „Nu mi-am dat seama că prezenţa lui Victor Sanda în funcţie era un impediment pentru victorie!”
Ioan Marinescu spune că va porni în noua funcţie cu gândul de aplicare corectă şi transparentă a legii şi, evident, a politicii Guvernului pe care-l reprezintă în teritoriu. Celor care se gândesc deja că vor fi înlocuiţi, noul prefect le transmite că nu are astfel de intenţii, atâta timp cât oamenii din aparatul administrativ îşi vor îndeplini corect atribuţiile de serviciu.
Şi fiindcă îl ştim pe Ioan Marinescu receptiv la ideile venite din partea presei, îi sugerăm noului reprezentant al Guvernului în judeţul Dâmboviţa să-i cheme, rând pe rând, la Prefectură, pe şefii instituţiilor deconcentrate, să susţină conferinţele de presă la care îi obligă legea. Nu de alta, dar cei mai mulţi dintre aceştia nu au mai organizat o întâlnire cu reprezentanţii mass-media de când au fost puşi pe funcţii!

















