CONDUCEREA GDF SUEZ DĂ CU SUBSEMNATUL LA PARCHET DACĂ NU REIA FURNIZAREA DE GAZ CĂTRE TERMICA! Termenul de graţie dat de consilierii municipali este de 24 de ore

Societatea care furnizează agent termic şi căldură către târgovişteni a obţinut o hotărâre judecătorească prin care GDF Suez este obligată să reia distribuţia de gaze naturale către Termica SA. Practic, Distrigaz a închis robinetul în data de 11 martie, întrucât Termica nu a virat în conturile societăţii 2 milioane de lei, parte din datorie, după cum era înţelegerea. Din acel moment, târgoviştenii dârdâie de frig în case şi elevii în şcoli.
Şi, totuşi, printr-o hotărâre judecătorească, obţinută pe calea ordonanţei preşedinţiale, Termica SA trebuie să fie realimentată cu gaz. De cealalată parte, GDF nu a reluat furnizarea, deşi a luat act de decizia judecătorilor, pronunţată în data de 14 martie.
În atare condiţii, consilierii târgovişteni întruniţi în această după-amiază în şedinţă extraordinară de lucru, au aprobat un proiect de hotărâre privind formularea unei plângeri penale împotriva GDF pentru abuz în serviciu în formă calificată.
Ca procedură, conducerea Termica a fost împuternicită să transmită către Distrigaz o notificare, cu termen de graţie 24 de ore, după care, dacă nu se reia furnizarea de gaze naturale, se va formula plângerea penală.

















