AN BUN PENTRU AGRICULTORII DIN SUDUL JUDEȚULUI! Polonezii vin și ne cumpără cartofii timpurii

Cultivatorii de cartofi din bazinul legumicol Lungulețu-Poiana-Slobozia Moară au avut un an mai bun.
Prețul la vânzare al cartofilor timpurii nu a mai fost așa de mic. Au venit foarte multe solicitări în special din partea distribuitorilor din Polonia. Câteva zile au vuit TIR-urile prin comunele din sudul județului.
Cartofii s-au vândut între 1,2-1,5 lei/kg. Oamenii au fost mulțumiți de tranzacțiile efectuate, mai ales că, de câțiva ani, tot ies în pierdere.
Acum, din cauza ploilor, recoltatul s-a oprit. Producătorii speră ca, după trecerea potopului, să le meargă la fel de bine.
Articol postat in categoria: ACTUALITATE

















