Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, iunie 24, 2026
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » FOTO: Standul judeţului Dâmboviţa i-a fascinat pe vizitatorii Târgului de Turism

FOTO: Standul judeţului Dâmboviţa i-a fascinat pe vizitatorii Târgului de Turism 

Astăzi, în prima zi de desfăşurare a Târgului Internaţional de Turism organizat la Romexpo Bucureşti, standul judeţului Dâmboviţa, organizat de Primăria Târgovişte şi Consiliul Judeţean, a fost cel mai apreciat de public. În spaţiului expoziţional, se pătrundea ca într-o cetate. Accesul se putea face pe o intrare ce sugera Peştera Ialomiţei iar cealaltă – Poarta Bucureştiului. În interior, bine exemplificate prin elemente de decor construite minuţios şi cu har, Palatul Brâncovenesc de la Potlogi, Zimbrăria Neagra, Bazinul Olimpic, Muzeul Tiparului.

stand-turism-1

Vizitatorii s-au îmbulzit pentru a-l vedea pe viu pe voievodul Vlad Ţepeş, având alături un câine credincios, oşteni etc. Momentul cel mai gustat din acest scenariu artistic de promovare a fost schimbarea Gărzii Domneşti. Atmosfera istorică a fost asigurată de membrii din Asociaţia Culturală „Lupii Albi” – coordonată de actorul Bogdan Jianu.

stand-turism-4Zona montană a Dâmboviţei a fost promovată de Consiliul Judeţean prin societatea CarpatMontana. Prezent la deschiderea Târgului de Turism, şeful judeţului – Adrian Ţuţuianu a fost încântat de cum arată standul, pentru care a primit felicitări de la numeroşi participanţi. A fost apreciată în special ideea originală de prezentare a obiectivelor turistice şi istorice. Mulţi dintre vizitatori au spus că Dâmboviţa şi municipiul Târgovişte merită un premiu special pentru modul în care au pregătit standul din cadrul Târgului de Turism.

stand-turism-5 stand-turism-3 stand-turism-2

 

View My Stats