21 MAI 2016 – Ziua Europeană Ȋmpotriva Obezităţii

În cea de-a treia sâmbătă a lunii mai, în Europa se sărbătoreşte „Ziua Împotriva Obezităţii” (ZEIO), cu scopul conştientizării problemelor asociate cu şi cauzate de această afecţiune. Potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), supraponderea și obezitatea reprezintă al cincilea factor de risc pentru mortalitatea generală. Cel puțin 2,8 milioane de adulți decedează în fiecare an ca urmare a faptului că sunt supraponderali sau obezi.
În Dâmboviţa, Direcţia de Sănătate Publică derulează, în perioada 21 – 31 mai diferite activităţi de senssibilizare, sub titulatura „Ne hrănim, ne mişcăm, de kilograme în plus scăpăm!”, după cum urmează:
– Organizarea unui stand de sănătate în ziua de 23.05.2016, începând cu ora 9:00 în Piaţa Tricolorului din Târgovişte, unde voluntari ai Societăţii Naţionale de Crucea Roşie, Filiala Dâmboviţa şi ai Scolii Postliceale Sanitare “Christiana” din Târgovişte, vor distribui materiale informative, se va măsura glicemia şi tensiunea arterială
– Activităţi de informare-educare-comunicare în unităţi şcolare;
– Instruirea voluntarilor Crucea Roşie, a elevilor de la Şcoala Postliceală Sanitară “Christiana”, precum şi a asistenţilor comunitari şi a mediatorilor sanitari.
Organizaţia Mondială a Sănătăţii recunoaște că, în acest secol, obezitatea are o prevalență similară sau mai mare decât cea a malnutriției și bolilor infecțioase. Din acest motiv, în cazul în care nu sunt luate măsuri drastice pentru a preveni și trata obezitatea, mai mult de 50 % din populația lumii va fi obeză în anul 2025.
La nivelul judeţului Dâmboviţa obezitatea din cauză neendocrină este în scădere. În anul şcolar 2014-2015, s-au înregistrat 700 de copii şi adolescenţi faţă de anul şcolar 2013-2014, în care s-au înregistrat 1.119 copii şi adolescenţi.

















