Votează legal! Mita şi votul ilegal înseamnă închisoare
Sub acest slogan se derulează în judeţul nostru până pe 29 iulie, când are loc referendumul pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu, o campanie de informare a cetăţenilor cu privire la consecinţele votului ilegal.
În această perioadă, cadre ale Poliţiei Dâmboviţene, ale Jandarmeriei, ale Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă şi Instituţiei Prefectului se vor deplasa în mai multe localităţi din mediul urban şi rural pentru a împărţi pliante ale campaniei, pentru a informa cetăţenii cu privire la faptul că , pentru buna desfăşurare a alegerilor din iulie 2012, M.A.I va lua toate măsurile necesare asigurării ordinii şi liniştii publice, despre contravenţiile şi infracţiunile principale şi cu privire la faptul că, pentru a sesiza săvârşirea unei fapte care încalcă prevederile legislaţiei electorale, pot apela cu încredere numărul unic de urgenţă 112.

















