VILE DE VECI ÎN CIMITIR LA MĂTĂSARU! Romii din Tețcoi vor lux și pe lumea cealaltă

Romii căldărari din Tețcoiu, comuna Mătăsaru, vor să fie în ton cu vremurile, cu bogăția lor și cu tradiția fastului.
Evident, dacă pe lumea asta trăiesc în adevărate palate, construite cei drept fără gust, dar cu mulți bani, s-au gândit să-și asigure condiții de lux și pe lumea cealaltă.
Așa că, au construit în cimitirul din sat viluțe placate cu marmură scumpă, cu uși termopan și instalațiii electrice, de fapt, cavouri de familie.
Un străin de Mătăsaru ar zice, la prima vedere, dacă nu ar vedea că este vorba de un loc de veci, că purcoiul de căsuțe este locuit de oameni vii.
De-a lungul timpului romii din Mătăsaru au vrut să iasă în evidență cu tot felul de minuni. Prin anii nouăzeci, un bulibașă plin de bani a vrut să-și toarne monedă de aur cu propriul chip.
A umblat pe la instituțiile statului mult timp încercând să pună moneda în circulație doar în comunitatea lor.
Banul căldărarului avea și denumire: UN. Nu a fost să fie! Așa că, dacă nu au putut să-și deschidă bancă proprie, au umplut cimitirul cu viluțe pentru odihna de veci.

















