UNIUNEA EUROPEANĂ NE LASĂ FĂRĂ SEMINȚELE TRADIȚIONALE! Spune că nu sunt de calitate și nu prezintă siguranță pentru consumatori

De curînd, au apărut tot mai multe materiale în presa centrală potrivit cărora Uniunea Europeană ar vrea să elimine soiurile de legume româneşti, prin interdicţia vînzării seminţelor tradiţionale. S-a precizat că certificările seminţelor sînt scumpe, iar micii producători români nu-şi vor permite acest lucru.
Oficialii de la Bruxelles consideră că seminţele vechi, rare sau tradiţionale nu prezintă suficientă puritate a materialului genetic, calitate şi siguranţă pentru consumatori, motiv pentru care trebuie să se conformeze cerinţelor industriei biotehnologice. Producătorii autohtoni nici nu vor să audă de proiect şi suspectează oarece interese ale unor mari companii străine.
Ca să-şi poată vinde produsele, ţăranii ar trebui să-şi certifice seminţele tradiţionale, transmise de sute de ani, din generaţie în generaţie. Un lucru aproape imposibil, dacă ne gîndim că înregistrarea unui singur soi în Catalogul Oficial costă mult.

















