TENIS: Andrei Voican, campion la puterea a doua la Naţionalele de vară U12

Tenismenul Andrei Voican s-a comportat excepţional la ediţia din acest an a Campionatului Naţional de vară Under 12. Sportivul de la CS Târgovişte s-a aflat în formă maximă la competiţia desfăşurată în Bucureşti, iar la finalul acesteia a devenit dublu campion naţional.
În urma evoluţiilor excelente, elevul lui Pompiliu Nedelcu a reuşit să cucerească medalia de aur, atât la simplu, cât şi la dublu. La simplu a devenit campion după ce l-a învins în finală pe David Manu (Asociaţia TC Sun), cu 6-2, 6-3. Voican a fost strălucitor şi în proba de dublu, unde a făcut pereche cu Bryan Baltă, de la Carpaţi Sinaia. Binomul dâmboviţeano-prahovean a terminat pe prima treaptă a podiumului după ce a obţinut un succes clar, 6-1, 6-4, în faţa perechii formate din Alexandru Giurea (CSŞ Petroşani)/ David Manu.
Prin cucerirea celor două medalii de aur, Voican şi-a arătat din plin superioritatea la aceste Naţionale, fiind cel mai bun tenismen al turneului.
Oana Marinescu, medaliată cu bronz la dublu
A revenit acasă cu medalie de la Naţionalele de vară şi Oana Marinescu, sportivă legitimată la Sorana Sport Club Târgovişte. Urmaşa Soranei Cîrstea a intrat în posesia bronzului la dublu, unde a făcut pereche cu Carina Cavarnali, de la Al Body. În disputa pentru ocuparea ultimului loc pe podium, cuplul Marinescu/ Cavarnali a trecut de Daniela Bereanu (CSM Reşiţa)/ Alexia Puiac (CS Marc Tenis), în trei seturi, 3-6, 6-3, 10-6. La simplu, dâmboviţeanca s-a oprit în turul 2 al concursului.
Ionuţ Parghel

















