SE PREGĂTEŞTE GHILOTINA PENTRU MAGISTRAŢII CARE DAU SENTINŢE STRÂMBE! În momentul de faţă, statul răspunde pentru greşelile judecătorilor

Magistratii vor raspunde pentru erorile judiciare de pe urma carora statul a avut de suferit. Comisia pentru revizuirea Constitutiei a aprobat miercuri, 5 iunie 2013, un amendament care prevede ca statul se va putea indrepta pentru recuperarea prejudiciului impotriva magistratilor care si-au exercitat functia cu rea-credinta sau grava neglijenta.
Cu 15 voturi “pentru”, Comisia a decis modificarea alineatului 3 din articolul 52 din Constitutie. Acesta va avea urmatorul cuprins: “Statul raspunde patrimonial pentru prejudiciile cauzate prin erorile judiciare. Raspunderea statului este stabilita in conditiile legii inclusiv in ceea ce priveste raspunderea magistratilor care si-au exercitat functia cu rea-credinta sau grava neglijenta. Statul exercita dreptul de regres, in conditiile legii”.
In momentul de fata, alineatul 3 al articolului 52 din Constitutie prevede urmatoarele: “Statul raspunde patrimonial pentru prejudiciile cauzate prin erorile judiciare. Răspunderea statului este stabilita in conditiile legii si nu inlatura raspunderea magistratilor care si-au exercitat functia cu rea-credinta sau grava neglijenta”.

















