Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, iunie 17, 2026
Sunteți Aici Home » ADMINISTRAŢIE » PRIMĂRIILE PREIAU OFICIILE POȘTALE? Ideea vine chiar de la conducerea Poștei Române

PRIMĂRIILE PREIAU OFICIILE POȘTALE? Ideea vine chiar de la conducerea Poștei Române 

Poşta Română a anunţat, în luna august, că va implementa un sistem de franciză, prin care persoanele fizice sau juridice vor putea opera servicii poştale sub brandul Poşta Română. În acest sens, compania a început să trimită înştiinţări şi primăriilor.

Conducerea Asociaţiei Comunelor din România – prin preşedintele Emil Drăghici, primarul comunei Vulcana-Băi din judeţul Dâmboviţa, şi preşedintele filialei Timiş, Ioan Sorincău, primarul comunei Moşniţa-Nouă – s-a arătat interesată de preluarea oficiilor poştale.

Conform adresei pe care Poşta Română o trimite primăriilor, compania le oferă autorităţilor locale „oportunitatea de a prelua în franciză subunităţi/sercii poştale, beneficiind totodată de marca şi know-how-ul Poştei Române, în vederea dezvoltării şi diversificării acestora”.

CITEȘTE MAI MULTE AICI

View My Stats