Știri, Muntenia-Sud, România|joi, iunie 25, 2026
Sunteți Aici Home » OPINII » Precampanie

Precampanie 

ion obagilaBun şi Guvernul Cioloş la ceva! Au cu cine se lupta PSD-iştii. De asta nici nu au iniţiat vreo moţiune de cenzură. Pot face antrenamente sigure pentru alegerile din decembrie la ţinta cap şi piept a premierului tehnocrat, iar celorlalţi miniştri, tufe de Bruxelles, le pot da doar la picioare, că altundeva nu prea au unde…

Despre liberali, lucruri multe şi bune nu prea ai ce spune. Nu au un stil, o lozincă clară, un program, un crez. Inerţie! Pentru ei, perorează acum, din greu, aşezat la Masa Tăcerii, unde muritorul de rând nu are voie, sau din picioare, preşedintele Iohannis.

Mai sunt şi ceva aliaţi prin partiduleţele care îşi fac loc dând din coatele demagogiei cu esenţă de ONG-uri şi încercând să facă pe cavalerii dreptăţii. Cu mici excepţii, adunătură. Mâna a doua, cum ar zice fabricanţii de răchie!

Acum, nici social-democraţii nu ar trebui să doarmă pe-o rână şi să se încreadă doar în sondajele plătite şi care îi scot învingătorii supremi la scrutinul din iarnă. De obicei, li se urcă la cap. Am văzut asta răsfoind istoria de după 1990. Este suficient să îşi dea în petec câţiva că, gata, ai patalamaua de arogant în frunte şi începi să o ei la vale. Au mai păţit-o. Şi-au revenit şi apoi iar au luat-o de la început.

Şi mai au o problemă unii social-democraţii. Le plac ţucălarii. Să fie lustruiţi bine la imagine chiar şi atunci când nu este nevoie, când lucrurile sunt în ordine. Până dă sângele! Îndoparea cu prea multă informaţie provoacă vomă. E bine ca mesele să fie regulate. Echilibru în împărţit zâmbete, tăieri de panglici, declaraţii, comparaţii, adulaţii.

În schimb, liberalii sunt acum doar sub Gorghiu şi Iohannis. Îşi caută rosturile prin istorie. Pun la vedere maximele unor oameni celebri, dar nu spre a fi însuşite de ei, ci, eventual, de nimeni. Poze. Simboluri. Fandoseli…

Dacă nu au un nume de rezonanţă pentru funcţia de premier, asta în condiţiile câştigării alegerilor, ceea ce este imposibil, dau înainte cu Dacian Cioloş. Adică, se încearcă, pe undeva, împingerea tehnocraţiei dincolo de momentul 11 decembrie. Ca să fie bine Europei! Că uite de câţi bani i-am scutit de când avem tehnocraţi la guvernare!

Ion Obăgilă

View My Stats