PREA DE TOT! Secţii de vot, coordonate în… familie

Mai sunt câteva ore până când se vor deschide secţiile de vot. Românii sunt chemaţi la urne pe 5 iunie să-şi aleagă primarii, consilierii locali şi consilierii judeţeni. Scrutinul, spun tot mai mulţi reprezentanţi ai partidelor politice, se va organiza sub auspiciile neîncrederii şi bulibăşelii.
Spun politicienii angrenaţi în lupta electorală că Autoritatea Electorală Permanentă a acţionat pueril, mediocru, fără a analiza pertinent posibilitatea apariţiei unei situaţii periculoase, care să afecteze procesul electoral. Nivelul de pregătire al oamenilor cu funcţii în birourile electorale, la secţiile de vot, este mult mai slab decât în anii 90.
Liderii formaţiunilor politice se tem că vor apărea blocaje în timpul votului, se vor produce greşeli, neglijenţe, cu voie sau fără voie, tocmai din cauza slabei pregătiri a celor care au fost numiţi preşedinţi şi locţiitori la secţiile de vot.
Nu este posibil ca, în anul de graţie 2016, în numeroase localităţi din Dâmboviţa, alegerile să fie coordonate de cofetari, strungari sau de oameni cu pregătire medie, fără pic de cunoştinţe în drept, de legislaţie electorală, incapabili să gestioneze corect desfăşurarea scrutinului electoral.
Sunt cazuri unde, la o secţie de vot, soţia este preşedinte , iar soţul – locţiitor, ambii fără studii de specialitate. Au fost situaţii unde reprezentanţii birourilor sunt rude cu candidaţii.
O altă problemă ridicată de partide este aceea a mânuitorilor de tablete, operatorii care trebuie să-i gestioneze informatic pe alegători. Şi aici pot apărea necazuri din cauza lipsei de experienţă a informaticienilor de ocazie, a blocării softului, a serverelor sau a tabletei utilizate. Nu mai punem la socoteală aglomeraţia care ar putea fi provocată din cauza operării greoaie.

















