Peste 1600 de firme dâmboviţene, amorţite de criză
Fiscul a declarat inactive 1.632 de firme din Dâmboviţa. Legea spune că o societate va fi declarată inactivă, dacă sunt îndeplinite cumulativ două condiţii: nu au depus nicio declaraţie pe parcursul unui semestru calendaristic şi nu li s-a apobat, la cerere, de către organul fiscal competent un regim derogatoriu.
Pentru a se reactiva, un contribuabil trebuie să-şi îndeplinească toate obligaţiile declarative sau să i se aprobe, la cerere, trecerea la regimul derogatoriu de declarare.
Cele 1.632 de firme au intrat în categoria contribuabililor inactivi în luna august, conform Ordinului 819 al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.

















