PARCUL NATURAL BUCEGI, SUB SEMNUL ABUZULUI! Viitoarea stațiune de pe Muntele Nucet, la top secret?

Organizația Comunitatea Bucegilor din Bușteni, Prahova, a pornit lupta cu autoritățile locale și centrale care ascund adevăruri crude despre modul defectos în care este administrat Parcul Natural Bucegi.
Iubitorii muntelui cer anumite clarificări cu privire la o serie de obiective ce urmează a fi construite în munte.
Comunitatea Bucegilor vrea să știe cum s-au acordat anumite autorizații. Este știut că în zona muntelui Nucet s-a aprobat ridicarea de către o firmă din Israel a unei stațiuni turistice.
Consiliul Județean Dâmbovița a privit cu ochi buni demararea unei astfel de investiții dar, mai multe amănunte, până în momentul de față nu a oferit.
Israelienii vor avea la dispoziție 200 de hectare. Din câte știm, în anii 90, Mânăstirea Nucet a revendicat în baza unor documente o parte din muntele cu același nume care i-ar fi aparținut.
Ce s-a mai întâmplat mai departe, nu se mai cunoaște, dar vom încerca să aflăm în perioada imediat următoare.
Administrația Parcului Natural Bucegi a fost în nenumărate rânduri acuzată că acoperă unele abuzuri. Turiștii, oamenii muntelui, sunt bulversați când văd în ce haos s-a construit în Bucegi, aproape fără nicio regulă, fără respect față de natură. Vom reveni
VEZI AICI CE ÎNTREBĂRI AU FOST ADRESATE AUTORITĂȚILOR

















