Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, iunie 17, 2026
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » Oraşul Târgovişte învaţă să atragă turişti, nu doar vizitatori

Oraşul Târgovişte învaţă să atragă turişti, nu doar vizitatori 

Israelianul Eran Ketter – cel mai în vogă specialist în marketing turistic la acest moment – va ajuta oraşul Târgovişte să-şi găsească cel mai reuşit brand turistic. Ketter a participat astăzi la conferinţa internaţională „Destination Branding – Dracula’s Legacy”, organizată de Editura Basarabilor, în colaborare cu Primăria Târgovişte şi Consiliul Judeţean Dâmboviţa.

„Mă bucur că Târgoviştea păşeşte în sfârşit pe un drum pe care ar fi trebuit să se afle de mult timp. Fiecare dintre noi, de la autorităţi la cetăţean de rând, trebuie să punem umărul, cu cuvântul, cu gândul şi mai ales cu fapta, pentru a creşte atractivitatea oraşului, pentru a creşte numărul de turişti”, a subliniat primarul Gabriel Boriga, în deschiderea dezbaterilor conferinţei.

Edilul a mai arătat că, în ceea ce priveşte punerea în valoare a oportunităţilor turistice, Târgoviştea abia a atins pragul de 20%. „Municipalitatea a făcut deja ceea ce trebuia să facă, adică infrastructura rutieră. Ştim cu toţii că un turist nu ar veni să vadă vestigii, indiferent cât de vechi ar fi, dacă ar fi nevoit să-şi rupă maşina”.

Mergând pe principiul că niciodată turistul nu se duce într-un oraş doar pentru a vedea un singur obiectiv, Primăria Târgovişte a accesat proiecte europene pentru restaurarea tuturor monumentelor din municipiu, dar şi pentru dezvoltarea unui complex de nataţie.

„Niciodată nu este prea târziu să învăţăm şi să facem din Târgovişte un oraş care să atragă turişti. Astăzi, trebuie să găsim cele mai bune soluţii de promovare şi dezvolatere a turismului. Sper ca la finalul dezbaterilor să avem idei noi şi bune, pe care să le punem în aplicare şi să producem efecte”, a concluzionat Gabriel Boriga.

La rândul său, preşedintele Consiliului Judeţean, Florin Popescu, a pus pe tapet o parte din obiectivele cu care judeţul se mândreşte şi care ar putea atrage mii de turişti. „Avem în Dâmboviţa rădăcinile celui mai mare brand românesc, cunoscut pe plan internaţional – Dracula. Avem staţiuni balneo-climaterice. Avem Staţiunea Padina-Peştera. Avem Mănăstirea dealu, unde odihneşte capul domnitorului Mihai Viteazul. Avem Palatul Brâncovenesc de la Potlogi, care va intra în reabilitare în acest an. Avem Zimbrăria Neagra. Avem foarte multe biserici din secolele XIV – XVI. Avem ce să le arătăm turiştilor. Judeţul Dâmboviţa este pregătit să îşi asume mai multe proiecte de promovare a acestor obiective”, spune Florin Popescu.

Specialistul israelian Eran Ketter a insistat pe ideea că trebuie să depăşim stadiul de a atrage vizitatori, oameni care vin, văd şi pleacă în câteva ore. Pentru ca Târgoviştea să se dezvolte, trebuie să înlocuim vizitatorii cu turiştii, cei care rămân în oraş cel puţin trei zile. În acest sens, nu trebuie să ne limităm la a promova monumentele. Este necesar să se dezvolte foarte mult serviciile.

View My Stats