LUPTE: Adina Popescu, eliminată în optimi la Jocurile Europene

Aventura luptătoarei dâmboviţene Adina Popescu la Jocurile Europene de la Baku s-a încheiat. Sportiva de la CS Târgovişte a părăsit prematur competiţia, la fel ca toate celelalte componentele ale lotului naţional de lupte libere. Dâmboviţeanca a fost eliminată în faza optimilor de finală, după ce s-a recunoscut învinsă de poloneza Agnieszka Wieszczek Kordus (1-3), în limitele categoriei 69 de kilograme.
Adina Popescu a fost singura luptătoare dâmboviţeană selecţionată în lotul „tricolor” pentru Jocurile Europene. Dintre componentele României, Estera Dobre (cat. 53 kg) a fost singura sportivă care a ajuns până în runda sferturilor de finală. În această fază a întrecerii, sportiva legitimată la CSM Timişoara a fost întrecută, cu scorul de 5-0, de Natalia Budu, o reprezentantă a Republicii Moldova.
Ionuţ Parghel

















