KARATEKA de la CS Târgovişte, în „focurile” Campionatului European

Karateka Clubului Sportiv Târgovişte au parte de un week-end de „foc”. Sportivii antrenaţi de Ionuţ Munteanu vor participa, sâmbătă şi duminică, la Campionatul European de Karate Shito Ryu, găzduit de localitatea Nove Zamky, din Slovacia. Clubul târgoviştean va miza la această competiţie continentală pe un lot format din 12 sportivi.
Cea mai reprezentativă sportivă a clubului târgoviştean la ediţia din acest an a Campionatului European este Lavinia Olteanu, multiplă campioană naţională şi medaliată la marile competiţii europene şi mondiale. Pe lângă Lavinia, sportivă ce va concura la întrecerile destinate seniorilor, CS Târgovişte va mai fi reprezentat în Slovacia de Valentin Cârlan, Cătălina Vişan (ambii juniori), Adrian Stăncescu, Marius Ionescu (ambii cadeţi), Damian Petrescu, Adrian Drăguş, Octavian Barbu, Alexandru Munteanu, Nicolas Costescu, Ştefania Huiu şi Alexia Preda (toţi copii).
Majoritatea sportivilor clubului dâmboviţean vor fi angrenaţi atât în proba de kata, cât şi în cea de kumite. Obiectivul Clubului Sportiv Târgovişte la turneul final de la Nove Zamky este cucerirea a cel puţin o medalie.
Ionuţ Parghel

















