Judoka de la CS Târgovişte au terminat cu fruntea sus Turneul „Alina Dumitru”

Sportivii de la CS Târgovişte s-au prezentat la înălţime la cea de-a treia ediţiei a Turneului de judo pentru copii „Alina Dumitru”. Judoka antrenaţi de Ilie Torcică şi Gabriel Cărănescu au reuşit să impresioneze din plin, după ce au urcat de 11 ori pe podiumul de premiere.
Rezultatele cele mai bune pentru clubul dâmboviţean au fost obţinute la întrecerea din Sala „Nicolae Grigorescu”, din Bucureşti, de Rebeca Cărănescu (cat. 23 kg), Armand Iacobescu (27 kg), Alexandru Savu (50 kg) şi Gabriel Pleşa (32 kg). Primii doi judoka au urcat pe prima treaptă a podiumului la Under 10, iar următorii doi la U12. Pe locul secund, la întrecerea cu caracter internaţional au terminat Oana Marinescu (40 kg – U12), Elena Lăzărescu (32 kg – U14), Daria Ghinescu (+52 kg – U10) şi Daniel Nicolae (+38 kg – U10). De asemenea, pe ultimul loc al podiumului, după înfrângerile suferite în finalele mici au terminat Cristian Stan (38 kg – U14), Mihai Bunoiu (38 kg – U10) şi Sebastian Moisică (34 kg – U10).
La puternicul concurs de judo din Capitală au participat peste 1.000 de copii ce au reprezentat numeroase cluburi România, Bulgaria şi Republica Moldova.
Ionuţ Parghel

















