INDIFERENŢĂ: Rectificare bugetară pe… orbeşte, fără o consultare cu judeţele!

Mulţi primari din judeţul Dâmboviţa au avut un an deosebit de greu din cauza fondurilor insuficiente pentru buna funcţionare a administraţiilor publice locale. Există UAT-uri care nu au avut bani nici măcar pentru plata salariaţilor, pentru ajutoare sociale sau pentru persoanele cu handicap. Nu mai punem la socoteală o serie de investiţii rămase nefinalizate în lipsa unor alocări bugetare. Mai sunt, de asemenea, proiectele cu finanţare europeană şi lucrările executate şi neplătite pe ordonanţa 28/2013.
La rectificarea din vară, Guvernul Cioloş nu a acordat niciun ban primăriilor dâmboviţene, deşi existau date certe că au nevoie de sprijin financiar ca de aer. Din câte am aflat de la Adrian Ţuţuianu, preşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa, tehnocraţii au pregătit pentru mâine o nouă rectificare bugetară, pe orbeşte, bazându-se doar pe informaţiile furnizate de Ministerul de Finanţe. Nu s-au cerut, cum ar fi fost normal, date de la Consiliile Judeţene, instituţii care cunosc nevoile comunităţilor locale.
„Este prima dată când nu ni s-a cerut niciun fel de informaţii cu privire la problemele pe care le întâmpină unităţile administrativ-teritoriale. Indiferent câte solicitări voi primi din partea primarilor, nu am nicio soluţie să ajut comunităţile locale. Suntem într-o situaţie disperată în unele comune, iar în acest moment, nu cunosc dimensiunea rectificării bugetare”, a spus, mâhnit, Adrian Ţuţuianu.

















