Știri, Muntenia-Sud, România|vineri, iunie 26, 2026
Sunteți Aici Home » OPINII » Iarnă adevărată

Iarnă adevărată 

ion obagila 1Am păşit în noul an. Cu ger, soare şi multă zăpadă. Adică, cu iarnă în toată regula, aşa cum o ştim noi, curată şi adevărată. Restul, ştirile alarmante, delirurile de presă ce înfierează anotimpul alb, doar marfă ieftină de umplut buletinele informative. Ce treabă are baba iarnă cu neputinţa autorităţilor, cu devizele de lucrări la deszăpezire! Cine cubează zloata…

Se uită bătrânii la televizor, zâmbesc amar şi spun „să fii văzut ăştia zăpezile de acum treizeci de ani, ce mai făceau? Declarau la ştiri sfârşitul lumii…”.

Ei, mergem mai departe, cu aceleaşi obiceiuri, în aceiaşi paşi, doar anul s-a schimbat, mofturile par la fel. Chipurile, un pic mai rotunde.

Politicienii nu au ieşit la rampă. Încă digeră caltaboşii. Mai trag aer în piept prin staţiunile exclusiviste, mai o poză pă facebook, un mesaj sensibil, semn că este loc în sufletul şi în mintea lor şi pentru lucruri frumoase, dar politica de haită le schimbă comportamentul, îi face meschini, falşi, găunoşi, plini de bubele interesului.

Gata, ne-am îmbătat cu urări, ne-am lăsat duşi de vraja sărbătorilor, am mimat prosperitatea, am făcut compromisuri cu speranţele şi fericirea pe care nu prea mai reuşim să le definim. Să ne revenim! Poate că va fi mai bine în 2015. La mulţi ani!

View My Stats