FOTBAL: Chindia, câştigătoare cu Gaz Metan şi la nivelul băncii tehnice

Nicu Croitoru a fost la toate capitolele peste „profesorul” Cristian Pustai de la Gaz Metan Mediaş în play-off-ul campionatului. Tehnicianul Chindiei l-a făcut KO pe omologul său, după ce gruparea dâmboviţeană a câştigat de două ori cu medieşenii, într-un decurs de numai 11 zile. În primul joc, roş-albaştrii s-au impus cu 3-1, iar în al doilea, ieri, după-amiază, aceştia au câştigat cu 1-0, la capătul reuşitei lui Honciu, dintr-o lovitură de la 11 metri. Obţinerea tuturor punctelor în play-off cu „găzarii” l-a bucurat enorm de mult pe Croitoru, care se află foarte aproape cu Chindia de promovarea în Liga I.
„Am reuşit două victorii preţioase cu Mediaş fără de care acum am fi fost în afara luptei pentru promovare. Important a fost că am câştigat şi că am egalat Gazul în clasament, după ce, în urmă cu două săptămâni, era greu de crezut acest lucru. Mai departe, depinde numai şi numai de noi. Până acum am reuşit doar să lăsăm o impresie frumoasă în acest campionat, iar ca să ajungem la o performanţă cu adevărat remarcabilă mai avem patru hopuri de trecut. Publicul a fost senzaţional şi îi dedicăm victoria. În repriza a doua ne-a împins de la spate. La Mioveni va fi un meci extrem de dificil”, a precizat Croitoru, după al doilea succes cu Gaz Metan.
Pustai: „Chindia e favorită la promovare”
Înfrângerile suferite cu Târgoviştea l-au afectat foarte mult pe Cristian Pustai, principalul tehnician al Gazului. La finalul jocului, omologul lui Croitoru abia a mai avut puterea să rostească câteva fraze după dubla cu târgoviştenii. De asemenea, acesta a considerat că echipa târgovişteană a luat o opţiune serioasă la promovare, după ce a acumulat şase puncte cu Mediaş.
„Chindia e favorită la promovare în acest moment. De acum înainte totul va depinde de ea. Noi am avut şansa noastră, dar am ratat-o. Din două jocuri cu Chindia, nu am obţinut nici un punct. Nu credeam vreodată că nu putem obţine măcar un punct cu Târgoviştea în două meciuri. Publicul târgoviştean a fost senzaţional. Pentru un astfel de public, este păcat că nu s-a renovat stadionul. Dacă Târgoviştea va ajunge în Liga I, cu siguranţă stadionul va arăta mult mai bine”, a spus Pustai.
Ionuţ Parghel

















