Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, iunie 17, 2026
Sunteți Aici Home » POLITIC » ELENA UDREA DESPRE REGIONALIZARE: ”Baronii locali vor face o lege în interesul lor, nu al românilor”

ELENA UDREA DESPRE REGIONALIZARE: ”Baronii locali vor face o lege în interesul lor, nu al românilor” 

Prezentă la Cluj-Napoca la o dezbatere a PDL pe tema reformei administrativ-teritorială, Elena Udrea a criticat în termeni foarte duri modul în care USL se ocupă de proiectul regionalizării.

„Proiectul a fost compromis politic când a fost lăsat în sarcina lui Liviu Dragnea, care are mentalitate de baron local după ce a fost atât timp preşedinte al CJ Teleorman. Când îi laşi pe baronii locali să facă o lege de o asemenea importanţă, e clar că o vor face în interesul lor, nu al românilor”, a declarat fostul ministru al Dezvoltării.

Udrea nu s-a oprit aici şi a vorbit despre tensiunile din USL pe acest subiect, neexistând în opinia sa nicio îndoială cu privire la luptele intestine dintre preşedinţii de CJ ai PSD şi cei ai PNL.

Potrivit democrat-liberalei, când se va pune problema implementării regionalizării, alianţa de guvernământ s-ar putea rupe, pentru că baronii locali ai PSD nu vrea să le cedeze nicio capitală de regiune liberalilor.

CITEȘTE MAI MULTE AICI

View My Stats