DÂMBOVIŢA: Evaziune fiscală cu fier vechi. Prejudiciul depăşeşte 3 milioane de lei

Poliţiştii dâmboviţeni din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice au reţinut doi bărbaţi, în vârstă de 33 şi 39 de ani, bănuiţi de comiterea infracţiunii de evaziune fiscală.
Din cercetări a reieşit că, în perioada ianuarie – mai 2014, în calitate de administratori ai unei societăţi din Bălteni, bănuiţii ar fi înregistrat în evidenţele contabile operaţiuni comerciale fictive referitoare la achiziţii de materiale feroase şi neferoase, sustrăgându-se de la plata unor taxe şi impozite a căror valoare se ridică la 3.253.160 lei.
De asemenea, în perioada februarie – iulie 2014, administratorii ar fi transferat diverse bunuri şi sume de bani provenite din infracţiuni, în scopul ascunderii şi disimulării originii ilicite a acestora, prin introducerea prin mijloace dolosive în circuitul economic a 10.878.950 de lei. Banii sunt susceptibili a proveni din acte de evaziune fiscală.
Activităţile de cercetare penală s-au desfăşurat sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Dâmboviţa.

















