Știri, Muntenia-Sud, România|joi, iunie 25, 2026
Sunteți Aici Home » Sud-Muntenia » Dâmboviţa » DÂMBOVIŢA: Elevii târgovişteni au experimentat lângă poliţişti amprentarea şi fotografia criminalistică

DÂMBOVIŢA: Elevii târgovişteni au experimentat lângă poliţişti amprentarea şi fotografia criminalistică 

Zeci de elevi din Târgovişte au petrecut mai multe ore printre poliţiştii de la Serviciul Criminalistic din cadrul IPJ Dâmboviţa, experienţă care s-a dovedit a fi una inedită pentru copii.

Întâlnirea a început timid, şcolarii rezumându-se să asculte explicaţiile poliţiştilor, pentru ca apoi elevii să prindă curaj şi să experimenteze amprentarea şi fotografia criminalistică.

Copiilor le-au fost prezentate tehnicile şi metodele de identificare a autorilor faptelor penale, programele informatice utilizate în această muncă şi, evident, laboratorul criminalistic mobil de cercetare la faţa locului. Şcolarii s-au putut bucura şi de o demonstraţie a câinelui poliţist, aşa cum au văzut în filme.

elevi politie 2

View My Stats