DÂMBOVIŢA: Elevi de la Liceul Tărtăşeşti, în documentare la Pepiniera Silvică Găeşti

Un grup de elevi de la Liceul Tehnologic din Tărtăşeşti, coordonaţi de directorul Ion Nilă, au efectuat, astăzi – 5 aprilie 2017, o vizită de lucru la Pepiniera Centrală din Găeşti, subunitate a Direcţiei Silvice Dâmboviţa.
Acţiunea se înscrie în campania naţională „Luna Pădurii” pe care Regia Naţională a Pădurilor o desfăşoară în fiecare an, în perioada 15 martie – 15 aprilie.
Liceenii de la Tărtăşeşti au fost primiţi cu multă căldură de silvicultori, care le-au oferit informaţii despre modul de organizare al Pepinierei Centrale, despre puieţii şi plantele ornamentale crescute aici, dar şi despre tehnologia de întreţinere a speciilor de arbori şi arbuşti.


















