DÂMBOVIŢA: Crucea Roşie desfăşoară lecţii de igienă orală pentru copiii de la sate

Decembrie va fi o lună bogată în acţiuni pentru voluntarii Crucii Roşii Dâmboviţa. În afară de faptul că vor fi organizate în continuare cursuri de prim-ajutor pentru reprezentanţii unor mari societăţi comerciale, ne spune Eugen Florea – secretarul filialei, vor fi dezvoltate activităţile de intervenţie postdezastre, prin pregătirea unor detaşamente de tineri apţi din punct de vedere fizic, practic şi teoretic, care să acţioneze în domeniul salvării de vieţi.
„Înscrierile se fac la sediul filialei noastre, din strada Alexandru Ioan Cuza, nr.1, sau la telefon 0245.211.294. Începând cu 21 ianuarie 2017, vom demara un nou curs de pregătire a membrilor detaşamentelor de intervenţie”, a precizat Eugen Florea.
Crucea Roşie Dâmboviţa mai este implicată şi în activităţi de conştientizare a copiilor cu privire la respectarea unor norme de igienă.
„În cadrul componentei «Educaţie pentru Sănătate», în perioada imediat următoare, filiala noastră desfăşoară programul «Zâmbete luminoase, viitor luminos», care are ca scop promovarea igienei dentare şi distribuirea către elevi a unei paste de dinţi şi a unei periuţe. Acţiunea se va derula, pentru început, în şcolile din mediul rural, urmând să o extindem şi în şcolile şi liceele din oraşeşele judeţului”, a spus Raul Ilie – consilier în cadrul Fiialei de Cruce Roşie Dâmboviţa.

















