DÂMBOVIŢA: Centrul social Găeşti, o unitate model la dispoziţia copiilor cu probleme FOTO

În prezenţa preşedintelui Consiliului Judeţean Dâmboviţa – Adrian Ţuţuianu, a primarului oraşului Găeşti – Grigore Gheorghe şi a altor oficialităţi locale şi judeţene, astăzi a fost inaugurat Centrul Servicii Sociale Găeşti.
Proiectul, finanţat din fonduri structurale prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, a fost contractat de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Dâmboviţa.
Au fost reabilitate şi modernizate spaţiile de la parter şi etajul 1 din Complexul de servicii sociale, respectiv centrul de plasament pentru copii cu dizabilităţi şi centrul de primire în regim de urgenţă pentru copilul cu handicap sever.
La parter a fost amenajată o sală de mese, bucătărie, spălătore, uscătorie şi călcătorie. Prin remodularea spaţiilor, capacitatea instituţiei a crescut de la 42 la 60 de beneficiari. În cele trei centre, se desfăşoară activităţi de abilitare şi reabilitare pentru copii, activităţi de recreere, socializare şi educaţionale. Valoarea totală a proiectului este de 3.784.076,98 lei.


















