DÂMBOVIŢA: Arhiepiscopia Târgoviştei, ultimele pregătiri înainte de alegeri

Consiliul Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei s-a întrunit astăzi, 18 martie, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON în vederea stabilirii tuturor detaliilor legate de alegerile eparhiale ce urmează a se finaliza până la începutul lunii iulie.
Prin urmare, a fost constituit Biroul Electoral Eparhial, au fost ratificate circumsripţiile electorale şi listele cu clericii cu drept de vot. De asemenea, au fost aprobate delegaţiile aparhiale la cele 10 circumsripţii electorale.
Totodată, s-au discutat probleme pastoral-misionare, economico-gospodăreşti şi administrative curente ale Eparhiei.

















