Știri, Muntenia-Sud, România|sâmbătă, iulie 20, 2024
Sunteți Aici Home » ECONOMIE » CUM SE DEDUCE TVA PE BAZA BONURILOR FISCALE? Finanțele Publice au publicat clarificări în acest sens

CUM SE DEDUCE TVA PE BAZA BONURILOR FISCALE? Finanțele Publice au publicat clarificări în acest sens 

Bonurile fiscale de pana la 100 de euro, inclusiv TVA, pot fi utilizate de contribuabili pentru deducerea taxei pe valoarea adaugata, fara sa mai fie necesara si factura fiscala, potrivit unor modificari aduse de Guvern Normelor de aplicare a Codului fiscal.

Normele de aplicare a Codului fiscal au fost modificate recent prin HG nr. 84/2013, publicata in Monitorul Oficial nr. 136 din 14 martie, noile reglementari intrand in vigoare chiar in ziua publicarii.

Actul normativ da posibilitatea contribuabililor sa isi deduca TVA pentru bunuri si servicii si de pe bonurile fiscale, a caror valoare este de pana la 100 de euro cu tot cu TVA.

Mai exact, HG nr. 84/2013 modifica art. 46 alin 3 din Normele si stabileste ca ”pentru achizitiile de bunuri sau servicii pe baza de bonuri fiscale (…), deducerea taxei (pe valorea adaugata – n. red.) poate fi justificata cu bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate”.

Ce se intampla cu bonurile fiscale pentru carburantii auto?

Noile prevederi legate de deducerea TVA se vor aplica si in cazul bonurilor fiscale pe care contribuabilii le primesc cand achizitioneaza benzina sau motorina. Astfel, exact ca in cazul altor bunuri sau servicii, TVA va putea fi dedusa pentru carburanti pe baza bonurilor fiscale numai daca valoarea se incadreaza in limita a 100 de euro, inclusiv TVA.

Reglementarea anterioara dadea dreptul contribuabililor sa isi deduca TVA pentru combustibulul auto pe baza bonurilor fiscale, indiferent de valoarea acestora, insa aceste prevederi nu mai sunt acum in vigoare.

Precizarea este facuta chiar de Ministerul de Finante intr-un comunicat remis miercuri redactiei noastre, care arata ca, odata cu intrarea in vigoare a HG nr. 84/2013, ”si-au incetat aplicabilitatea prevederile referitoare la justificarea deducerii TVA pentru carburantii auto pe baza bonurilor fiscale, indiferent de valoarea acestora, emise conform OUG nr. 28/1999, in conditiile in care acestea erau stampilate si aveau inscrise denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare a autovehiculului”.

Bonuri fiscale – ce caracteristici trebuie sa indeplineasca pentru a fi folosite la deducerea TVA

Normele Codului fiscal precizeaza ca, pentru a se putea face deducerea pe baza bonurilor fiscale, aceste documente trebuie sa aiba imprimat codul de TVA al beneficiarului. Reglementarile legale puncteaza ca mentiunea privind codul de TVA trebuie imprimata ”cu ajutorul casei de marcat”, intelegand astfel ca este necesar ca aceasta informatie sa faca parte din formatul standard al bonului fiscal, asa cum este emis de aparatul de marcat, nefiind acceptata o mentiune ulterioara cu pixul, spre exemplu.

Finantele au clarificat si acest aspect, subliniind in comunicatul transmis miercuri ca softul aparatelor de marcat electronice ar trebui actualizat astfel incat sa permita imprimarea codului de TVA al beneficiarului.

”In vederea aplicarii noilor prevederi, orice comerciant, care doreste ca bonurile fiscale sa poata constitui documente pentru deducerea TVA la beneficiari persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA, poate sa-si adapteze soft-urile aparatelor de marcat electronice fiscale astfel incat sa poata inscrie pe bonuri, cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal, codul de inregistrate in scopuri de TVA al beneficiarului”, explica Finantele in documentul amintit.

Ministerul de resort arata ca agentii economici care nu pot inscrie cu ajutorul aparatelor de marcat electronice fiscale codul de inregistrare in scopuri de TVA a beneficiarului, neavand un soft adaptat in acest sens, vor trebui sa emita, la solicitarea beneficiarilor, factura pentru bunurile sau serviciile respective.

Mai mult decat atat, chiar daca au case de marcat cu softuri care le permit imprimarea codului de TVA, comerciantii sunt obligati, la fel ca pana acum, sa emita factura fiscala, daca beneficiarul cere acest document.

CITEȘTE MAI MULTE AICI

View My Stats