Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, iunie 24, 2026
Sunteți Aici Home » Sud-Muntenia » Dâmboviţa » CONCURS: Crucea Roşie caută sanitari pricepuţi printre elevii de gimnaziu şi liceu

CONCURS: Crucea Roşie caută sanitari pricepuţi printre elevii de gimnaziu şi liceu 

De astăzi, a debutat în judeţul Dâmboviţa etapa pe centre metodice a consursului pentru sănătate şi prim-ajutor de bază „Sanitarii Pricepuţi”, singura competiţie care se desfăşoară în şcolile din România de peste 60 de ani fără întrerupere. Copiii, organizaţi în echipaje de câte cinci elevi, trebuie să susţină o probă teoretică pe bază de întrebări şi o probă practică ce implică una sau două victime.

Etapa judeţeană pentru Gimnaziu se va susţine pe 31 martie 2015, la Liceul Tehnologic „Constantin Brâncoveanu” din Târgovişte. Câştigătorii vor reprezenta judeţul în concursul naţional.

Potrivit directorului Crucii Roşii Dâmboviţa – Gheorghe Popescu, la sfârşitul acestei luni, se va organiza şi faza zonală pentru liceeni, urmând ca etapa judeţeană să se desfăşoare pe 7 aprilie, la Liceul Tehnologic „Spiru Haret” din Târgovişte.

„Sanitarii Pricepuţi” vor fi răsplătiţi de conducerea filialei de Cruce Roşie Dâmboviţa cu premii consistente. În plus, Crucea Roşie Română organizează o tabără naţională la care vor participa câştigătorii din fiecare judeţ.

Concursul este organizat de Societatea Naţională de Cruce Roşie din România, împreună cu Ministerul Educaţiei Naţionale, Ministerul Sănătăţii si Ministerul Afacerilor Interne.

View My Stats