Știri, Muntenia-Sud, România|joi, iunie 25, 2026
Sunteți Aici Home » SPORT » BOX: Luis Trandafir, medaliat cu bronz la Naționalele de Tineret

BOX: Luis Trandafir, medaliat cu bronz la Naționalele de Tineret 

Dâmbovițeanul Luis Trandafir a cucerit o medalie importantă la Campionatul Național de Box pentru tineret. Pugilistul Clubului Sportiv Târgoviște a intrat în posesia bronzului, la categoria 69 de kilograme, după ce a avut un parcurs excelent până în semifinale. Urcarea pe podium la Naționalele găzduite de Râmnicu Vâlcea a reprezntat cel mai important rezultat obținut de sportivul antrenat de Gheorghe Stan.

“Luis este un copil care a muncit din greu pănâ a cucerit această medalie. Este un copil de mare perspectivă și de care se va mai auzi în perioada următoare. Dacă era puțin mai atent în meciul din semifinale, ar fi putut să-și învingă adversarul. Ne bucurăm că am putut obține o clasare pe podium la aceste Naționale. Pentru Luis a fost greu să atingă medalia, ținând seama că la categoria sa s-au înscris nu mai puțin de 18 sportivi. O mică dezamăgire am la categoria 81 de kilograme, unde m-am așteptat la o medalie”, ne-a declarat Gheorghe Stan, antrenorul secției de box de la CS Târgoviște.

Ionuț Parghel

View My Stats