BASCHET: CSŞ Târgovişte are trei echipe calificate la turneele finale

Secţia de baschet a Clubului Sportiv Şcolar Târgovişte a funcţionat de minune în sezonul acesta. Clubul cu sediul în Microraionul 3 a reuşit până în momentul de faţă să califice nu mai puţin de trei echipe la turneele finale ale Campionatelor Naţionale de Baschet destinate juniorilor.
Prima formaţie a CSŞ-ului care a acces în etapa finală a unui CN a fost cea de fete U13, antrenată de Marian Enache. Aceasta a pătruns în ultima fază a întrecerii după ce a acumulat 20 de puncte şi a terminat pe locul 3 la turneul semifinal, în spatele celor de la CSŞ Alexandria şi Olimpia Bucureşti.
A doua echipă care a depăşit turneul semifinal a fost cea de băieţi U13, pregătită de Ioan Valerian. În penultimul act al competiţiei, aceasta a făcut o figură destul de frumoasă reuşind să se claseze pe locul 3 în clasament (24 de puncte obţinute), la doar trei lungimi distanţă de ocupantele primelor două poziţii, ACS Dan Dacian Bucureşti I şi CSŞ Sighetul Marmaţiei.
În finală merge şi echipa lui Cătălin Tănase
Ultima echipă care a bifat o prezenţă într-o finală este cea a fetelor de la U16, antrenată de Cătălin Tănase. Cu două etape înainte de finalizarea grupei I a turneului semifinal, aceasta se află pe primul loc în serie, la o distanţă considerabilă faţă de următoarele contracandidate abonate la fotoliul de lider din serie.
Mai mult de atât, în această stagiune, CSŞ Târgovişte păstrează şanse destul de mari de a califica şi cea de-a patra echipă într-o finală de Campionat Naţional. Aceasta ar fi echipa de fete U14, care se află pe locul 4 în grupa I a turneului semifinal, dar care mai are de jucat încă trei meciuri în această fază. În condiţiile în care va prinde unul din primele trei locuri, echipa se va califica direct în finală, iar dacă va rămâne pe locul 4 atunci va fi nevoită să evolueze în turneul de baraj.
Ionuţ Parghel

















