BASCHET: CSM Târgoviște a strălucit la final de sezon regulat

Echipa de baschet feminin a Clubului Sportiv Municipal Târgoviște a strălucit din plin în ultima etapă a sezonului regulat al Ligii Naționale de baschet feminin. Gruparea dâmbovițeană și-a arătat încă o dată valoarea și a trecut de Olimpia CSU Brașov, cu 82-54, în deplasare. Pe un teren unde victoria se obține greu, trupa lui Cătălin Tănase a dat recital și nu a cedat nici un sfert. CSM a început perfect meciul cu Brașov, iar după scurgerea primelor zece minute tabela indica 27-16 pentru târgoviștence. Formația dâmbovițeană a mers ceas și în sfertul doi, iar la capătul acestuia s-a impus cu 22-12. CSM a fost peste adversar și în ultimul sfert când a câștigat cu 20-13, iar pe al treilea l-a încheiat la egalitate (13-13). Cele mai multe puncte pentru CSM cu Olimpia au fost realizate de Porchia Green (20) și de Monique Coker (18). Prin succesul de la Brașov, echipa dâmbovițeană și-a luat revanșa cu Olimpia, după ce în tur a cedat, cu 72-78, în fața propriilor fani. La capătul victoriei de sub Tâmpa CSM a terminat sezonul regulat al LNBF pe locul 2, sub liderul Sepsi Sfântu Gheorghe, cu 32 de puncte acumulate. Mai mult de atât, formația târgovișteană a încheiat o săptămână în forță, încununată cu trei victorii importante: 82-54 cu Olimpia Brașov, 66-53 cu CSBT Alexandria și 57-56 cu U. Cluj.
Olimpia CSU Brașov – CSM Târgoviște 54 – 82 (16-27, 12-22, 13-13, 13-20)
Olimpia: B. Pesovic (6), D. Ardelean (2), A. Webb (11), R. Chiș (3), K. Higgins (7), I. Ghizilă (15), M. Ferariu (6), I. Brezoi, A. Al Ash Hab, A. Crăciun (2), A. Haas (2). Antrenor: Dan Calancea.
CSM: P. Green (20), L. Toma (12), E. Dincă, M. Coker (18), P. Poole (13), D. Cosby (3), A. Vârjoghe (5), R. Alecu, A. Ghiță, M. Fodor (11), D. Tănase. Antrenor: Cătălin Tănase.
Ionuț Parghel

















