Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, iunie 24, 2026
Sunteți Aici Home » SPORT » BASCHET: CSM Târgoviște a fost acceptată în noua ediție a campionatului

BASCHET: CSM Târgoviște a fost acceptată în noua ediție a campionatului 

Fanii baschetului feminin târgoviștean pot răsufla ușurați într-o anumită măsură! Biroul Federal al Federației Române de Baschet a decis, ieri după-amiază, să permită înscrierea echipei CSM Târgoviște în noua ediție a campionatului. În schimb, același Birou a menținut sancțiunile BAT – FIBA în cazurile Dikeoulakos – Matic, ceea ce înseamnă că gruparea dâmbovițeană va fi în continuare limitată în ceea ce privește transferurile.

Până la data la care instanța civilă se va pronunța în această speță, situația CSM-ului va rămâne în continuare destul de delicată, la fel cum a fost și în ultimul sezon. Se pare că, după ce instanța va da un verdict în acest proces, situația echipei va fi una clară, în ceea ce privește viitorul grupării dâmbovițene.

În perioada următoare va avea loc o întâlnire de lucru cu factorii de decizie în urma căreia se vor stabili țintele pentru noul sezon competițional. CSM Târgoviște a terminat stagiunea precedentă pe locul 4 în LNBF, dar în același timp a câștigat Cupa României.

Ionuț Parghel

View My Stats