Știri, Muntenia-Sud, România|joi, iunie 11, 2026
Sunteți Aici Home » SOCIAL » AU VRUT LEMNE ȘI S-AU ALES CU DOSARE PENALE! Doi bărbați din Crângurile sunt cercetați pentru că au furat 10 salcâmi

AU VRUT LEMNE ȘI S-AU ALES CU DOSARE PENALE! Doi bărbați din Crângurile sunt cercetați pentru că au furat 10 salcâmi 

În urma unor acţiuni organizate de poliţişti din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală Valea Mare, în vederea prevenirii şi combaterii sustragerilor şi tăierilor ilegale de material lemnos, au fost depistaţi în flagrant numiţii S.A şi S.I., ambii din comuna Crângurile, după ce au tăiat 10 arbori esenţă salcâm pe care ulterior i-au încărcat într-un atelaj hipo.

În cauză s-a întocmit dosar panel pentru săvârşirea infracţiunilor prev. Şi ped. De art 108, alin. 1, lit. a) şi art. 110, alin. 1, lit a) din Legea nr. 46/2008.

O acţiune similară au desfăşurat poliţiştii din cadrul Posturilor de poliţie Şotânga şi Doiceşti, fiind depistat numitul S.S., din comuna Şotânga, în timp ce transporta cu un atelajel hipo material lemnos, fără a deţine documente legale de provenienţă şi transport.

Bărbatul a fost sancţionat de poliţişti în conformitate cu prevederile Legii 171/2010, întreaga cantitate de material lemnos fiind ridicată în vederea confiscării.

Sursa: IPJ Dâmbovița

View My Stats