Au furat o jumătate de tonă de ţiţei
Echipajul de jandarmi care acţiona pentru prevenirea şi combaterea sustragerilor de produse petroliere pe teritoriul satului Hăbeni, comuna Bucşani, a depistat în zona conductelor magistrale două persoane care furau ţiţi folosindu-se de o instalaţie artizanală. La vederea jandarmilor, aceştia au încercat să fugă cu o maşină. După aproximativ 100 de metri, autoturismul a fost oprit cu ajutorul unui dispozitiv de blocare a roţilor.
În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că cei doi bărbaţi au sustras din conductă aproximativ 500 litri de ţiţei, pe care l-au încărcat în mai mulţi recipienţi din plastic.
Jandarmii le-au întocmit persoanelor în cauză actele procedurale premergătoare în vederea începerii urmăririi penale, acestea fiind susceptibile de săvârşirea infracţiunii de furt calificat, actele fiind înaintate structurilor abilitate pentru continuarea cercetărilor.

















