Știri, Muntenia-Sud, România|joi, iunie 25, 2026
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » ARGEŞ: Deputatul Theodor Cătălin Nicolescu, urmărit penal în dosarul şefului ANI

ARGEŞ: Deputatul Theodor Cătălin Nicolescu, urmărit penal în dosarul şefului ANI 

Procurorii DNA au reţinut, pentru 24 de ore, alte şapte persoane în dosarul de corupţie în care este cercetat Horia Georgescu – şef al Agenţiei Naţionale de Integritate, funcţie din care şi-a dat demisia astăzi. De asemenea, s-a luat măsura controlului judiciar faţă de Zaarour Ingrid – la data faptelor, preşedinta Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despăgubirilor din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Restituirea proprietăţilor (ANRP).

În aceeaşi cauză, s-a început urmărirea penală şi împotriva deputatului liberal de Argeş – Theodor Cătălin Nicolescu, secretarul Comisiei Juridice din Camera Deputaţilor, şi a lui Baciu Remus Virgil – fost vicepreşedinte al ANRP, pentru abuz în serviciu. Cel din urmă a fost condamnat în 2014 la cinci ani de închisoare pentru fapte de corupţie, respectiv o şpagă de 100.000 de euro.

Potrivit DNA, cele şapte persoane reţinute astăzi pentru săvârşirea in fracţiunii de abuz în serviciu sunt: Iuoraş Mihnea Remus – vicepreşedinte Comisia Centrală pnetru Stabilirea Despăgubirilor; Popa Mocanu Ingrid Luciana şi Canangiu Constantin Cătălin – membri în acelaşi for; Vişoiu Gheorghe, Nistor Neculai, Hanu Alexandru Florin şi Drulă Dorin Cornel – experţi evaluatori.

Fostul şef al Agenţiei Naţionale de Integritate – Horia Georgescu a fost reţinut pentru că, din postura de membru al ANRP, a aprobat rapoartele de evaluare a terenurilor şi imobilelor care au fost supraevaluate cu 75 de milioane de euro. Valoarea totală a despăgubirilor acordate a fost de 130 milioane euro. Dosarul a fost disjuns din cel în care fosta şefă a DIICOT – Alina Bica a fost trimisă în judecată pentru restituirea ilegală a unui teren supraevaluat.

View My Stats