Știri, Muntenia-Sud, România|miercuri, iunie 10, 2026
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » A TRECUT ZIUA UNIRII ȘI PE LA TÂRGOVIȘTE! Fără fasolică cu ciolan, însă cu multă indiferență

A TRECUT ZIUA UNIRII ȘI PE LA TÂRGOVIȘTE! Fără fasolică cu ciolan, însă cu multă indiferență 

Oficialitățile locale și județene, câțiva politicieni, șefi de deconcentrate sau afișat simbolic pentru a celebra sărbătoarea. Discursul prefectului Victor Sanda, al președintelui Consiliului Județean, Adrian Țuțuianu, au fost scurte, la obiect și necitite după hârtie.

În vervă, ca de obicei, primarul Gabriel Boriga, singurul PDL-ist prezent pe platou, fapt ce nu le face cinste democrat-liberalilor.

Am remarcat prezența la eveniment a senatorului Leo Badea și a deputaților Stanciu Zisu și Ionuț Săvoiu. A lipsit vicepreședintele Consiliului județean Gabriel Grozavu, semn că va fi înlocuit de Cătălin Olteanu care a fost prezent la adunare.

După alocuțiuni, bruma de conducători s-a prins în hora unirii alături de câțiva copii și tineri îmbrăcați în straie populare. Nu a durat nici cinci minute, apoi, șefii au intrat cu toții în sediul Consiliului Județean, probabil la un ceai cald.

Așa s-a terminat Ziua Unirii la Târgoviște. Public puțin. Trist și acesta. Unii chiar se întrebau: Doar atât a ținut?

View My Stats