CENTRU DE RECUPERARE PENTRU COPIII CU AUTISM ȘI SINDROM DOWN. În Dâmbovița, sunt înregistrați 263 de copii cu astfel de probleme

Astăzi, s-a semnat la Consiliul Județean Dâmbovița, contractul de finanțare a unui proiect social în valoare de 3,8 milioane de lei, care vizează modernizarea și extinderea Complexului de Servicii Casa Soarelui din Târgoviște.
Se vor realiza lucrări de reparații, recompartimentare și reabilitare la imobilul existent în Micro XI, dar se va construi și o clădire nouă, P+2, care va adăposti un Centru de recuperare, socializare și consiliere a copilului cu dizabilități.
”Este trist să spunem că avem nevoie de un astfel de centru, dar aceasta este realitatea. Avem înregistrați în evidențe 189 de copii cu autism și 74 cu sindromul down. Acest centru trebuie să fie finalizat cât mai repede fiindcă recuperarea este mai grea cu cțât trece timpul mai mult”, a precizat Cristiana Bucur, director al Direcției Generale de Asistență Socială și protecția Copilului Dâmbovița.
După începerea activității centrului, se vor crea și 7 noi locuri de muncă: 1 psiholog, 1 logoped, 1 medic specialist, 2 psihopedagogi, 1 asistent social și 1 kinetoterapeut. Proiectul trebuie să fie implementat în următoarele 15 luni.
”Sunt convins că va fi finalizat chiar mai repede și va fi finalizat cu succes, astfel încât copiii cu probleme să aibe parte de puțin soare în viața lor. Semnarea acestui contract încheie proiectele pe care județul Dâmbovița le-a depus în cadrul acestui domeniu de intervenție”, a precizat Liviu Mușat, directorul Agenției de Dezvoltare Sud Muntenia.

















