Știri, Muntenia-Sud, România|sâmbătă, iunie 27, 2026
Sunteți Aici Home » ACTUALITATE » Au furat o jumătate de tonă de ţiţei

Au furat o jumătate de tonă de ţiţei 

Echipajul de jandarmi care acţiona pentru prevenirea şi combaterea sustragerilor de produse petroliere pe teritoriul satului Hăbeni, comuna Bucşani, a depistat în zona conductelor magistrale două persoane care furau ţiţi folosindu-se de o instalaţie artizanală. La vederea jandarmilor, aceştia au încercat să fugă cu o maşină. După aproximativ 100 de metri, autoturismul a fost oprit cu ajutorul unui dispozitiv de blocare a roţilor.

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că cei doi bărbaţi au sustras din conductă aproximativ 500 litri de ţiţei, pe care l-au încărcat în mai mulţi recipienţi din plastic.

Jandarmii le-au întocmit persoanelor în cauză actele procedurale premergătoare în vederea începerii urmăririi penale, acestea fiind susceptibile de săvârşirea infracţiunii de furt calificat, actele fiind înaintate structurilor abilitate pentru continuarea cercetărilor.

View My Stats